Fundacja Na Rzecz Leśnych Kolei Wąskotorowych Fundacja Na Rzecz Leśnych Kolei Wąskotorowych
Nasza kolej | Aktualności | Oferta | Wolontariat | Niezbędnik turysty | Galeria | Partnerzy | O Fundacji | Kontakt
Linia

Linia

Linia Czarna Białostocka O.K.L. – Kopna Góra

Zbudowana w czasie I wojny światowej kolejka leśna posiada jeden z najwęższych torów w Polsce – 600 mm. Jej trasa rozpoczyna się w Czarnej Białostockiej, mieście położonym w odległości 22 km na północny-wschód od Białegostoku. Dalej szlak kolejki biegnie przez wspaniałe dziewicze lasy Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Następnie kolej przekracza malowniczą dolinę rzeki Sokołdy, po czym tor wspina się na dawną składnicę Kopna Góra wzdłuż terenów Ogrodu Botanicznego (Arboretum). Ostatni, najbardziej ekscytujący fragment linii to końcówka linii na terenie Rezerwatu Woronicza.

Aktualnie czynny jest odcinek trasy o długości 7,6 kilometra do przystanku Czeremchowa Tryba. Kolejne pół kilometra toru za przystankiem służy pociągom roboczym na dojazd do miejsca, w którym skradziono szyny. Tu dowozi się materiały i narzędzia do prac torowych. Ponieważ praktycznie codziennie przybywa kolejnych metrów przejezdnego szlaku, o szczegółach w postępach prac będziemy informować w Aktualnościach.

Zapraszamy do zapoznania się z opisem poszczególnych przystanków, na których zatrzymują się pociągi. Na mapie poniżej można obejrzeć ich lokalizację również na tle zdjęć satelitarnych Google Maps.

Czarna Białostocka O.K.L.

Początkowy przystanek kolejki zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie zaplecza technicznego – lokomotywowni oraz siedziby Nadleśnictwa Czarna Białostocka. Do przystanku najłatwiej jest dotrzeć pieszo ulicą Skórzaną lub Parkową. Dojeżdżający samochodem powinni zostawić go na terenie lokomotywowni przy ul. Podleśnej 1, skąd na przystanek pokieruje Państwa obsługa kolejki.

Czarna Białostocka Miasto

Przystanek położony przy jednej z głównych ulic miasta – ul. Torowej, tuż obok kościoła pw. Jezusa Miłosiernego.

Buksztel

Buksztel to przystanek przy drodze krajowej nr 19 (ul. Białostocka). Tuż obok znajduje się parking dostępny również dla autokarów oraz cerkiew pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności.

Czeremchowa Tryba

Pierwszy „leśny” przystanek położony na leśnej polanie. Doskonałe miejsce na zorganizowanie ogniska, a także podglądania bobrzej rodziny i jej specyficznej architektury.

Zacisze Trójkąt *

Zacisze Trójkąt to przystanek niepowtarzalny bo zlokalizowany na torowym trójkącie – w miejscu gdzie dawniej linia odgałęziała się, a układ torów umożliwiał pociągom przejeżdżać w każdym kierunku niezależnie od tego, z której strony nadjeżdżały. Na Zaciszu funkcjonowała dawniej składnica, która dziś przekształcona w leśną polanę jest miejscem wypoczynku. W odległości kilkuset metrów przebiega ścieżka dydaktyczna „Dolina Jałówki”.

Trzy Słupki *

Sympatyczna leśna polanka rzadko odwiedzana przez turystów to przystanek Trzy Słupki. To tutaj rosną piękne leszczyny, które we wrześniu i październiku obwieszone są smacznymi orzechami laskowymi.

Podsokołda *

Przedostatni przystanek kolejki położony tuż przed największym wzniesieniem na całej linii. Stąd już niespełna 3 km do końca trasy – najpierw jednak pociąg musi pokonać 53-metrowy most na rzece Sokołdzie.

Kopna Góra *

Stacja końcowa położona na dawnej składnicy drewna. Dziś piękna i rozległa polana służy turystom – zbudowano tutaj wiatę, urządzono miejsce na ognisko. Przy pobliskim Arboretum zaczyna się ścieżka edukacyjna „Kopna Góra”, która traktuje również o historii leśnej kolejki wąskotorowej.


* – w chwili obecnej przystanki są nieczynne, ponieważ pociągi kursują tylko na odcinku Czarna Białostocka O.K.L. – Czeremchowa Tryba. Trwają intensywne prace zmierzające do uruchomienia przewozów na całej linii.


Na poniższej mapie zaznaczono lokalizacje wszystkich przystanków naszej kolejki.


Wyświetl większą mapę